Біржові ціни на газ у Європі різко впали після публікацій про те, що Угорщина та Словаччина домовилися про постачання газу з Азербайджану транзитом через Україну.
Вартість ф’ючерсів на газ на хабі TTF у Нідерландах (Front Month) напередодні увечері обвалилася на 7% – до 38,17 євро за МВт, передає галузеве видання ExPro із посиланням на дані біржі ICE.
Про це пише Цензор.нет.
Станом на ранок п’ятниці ціни дещо скорегувалися – ф’ючерси з постачанням у грудні торгуються по 39,29 євро за МВт, хоча на початку тижня їх вартість сягала 43 євро.
Обвал цін відбувся після публікації Bloomberg про те, що Угорщина та Словаччина близькі до підписання контракту з Азербайджаном про імпорт 12-14 млрд кубометрів газу щорічно через Україну. Нова угода замінить чинний транзитний договір між Росією та Україною, термін дії якого спливає наприкінці року.
Читайте - Венгрия и Словакия близки к соглашению с Азербайджаном о транзите его газа через Украину - Bloomberg
Однак до схеми з азербайджанським газом так чи інакше буде залучена Росія (фашистское государство, признанное 27.01.15 Верховной Радой страной-агрессором), адже Азербайджан не має таких вільних обсягів газу, а також має отримати доступ до російської ГТС.
Читайте - Азербайджанский газ — прикрытие для возвращения рф на рынок ЕС
Попередньо планується, що постачання газу з азербайджанського боку забезпечуватиме SOCAR, а угорська MVM та словацька SPP займатимуться транспортуванням до Європи.
Як повідомлялося, Україна не має наміру продовжувати контракт на транспортування російського природного газу до Європи після 2024 року, але в уряді Україниприпускали інші домовленості з цього питання.
Нагадаємо, договір між "Нафтогазом України" та "Газпромом" на організацію транспортування, транспортну угоду між "Нафтогазом" та Оператором ГТС, а також міжоператорську угоду між Оператором ГТС та "Газпромом" було підписано 30 грудня 2019 року. Контракт передбачає транзит у 2021-2024 роках по 40 млрд кубометрів газу на рік, але ця умова не виконується.
У 2023 році транзит російського газу через газотранспортну систему України знизився на 28,4% (на 5,81 млрд кубометрів) порівняно з 2022 роком – до 14,65 млрд кубометрів.
***
«Экономика от Пророка» публикует лишь наиболее важную и интересную информацию о событиях (процессах) в Украине и мире— актуальные новости, аналитику, фотожабы и т.д.